Arı Sokması Nedir ?

Arı sokmaları çok şiddetli ağrıya neden olan ve çok küçük çocuklar, yaşlılar, alerjiye yatkın kimseler için, potansiyel olarak en tehlikeli böcek sokmalarıdır. Öbür böcek sokmalarının çoğu, soğuk kompresle dindirilebilen küçük bir rahatsızlığa neden olur. Arı sokmaları ise, biraz daha fazlasını gerektirir.

Arı Sokması Belirtileri Nelerdir ?

Arı sokmalarında iğne kalırsa ne olur ? Arı sokmasında, arının iğnesi çoğunlukla içeride kalır. Bu nedenle, çocuğunuzu bir böcek sokmuşsa ve böceği görmediyseniz, bir arının sokmuş olabileceğini düşünerek, derisinde hala batmış bir iğne bulunup bulunmadığını arayın. Arı sokmasında, sokulan yerin çevresi beyazlaşmış, sonra da genellikle şişmiş kızartılı bir alanla çevrilidir. İğneyi bulursanız, ya temiz tırnağınız ile yavaş yavaş kazıyın ya da bağlı olan zehir kesesine dokunmadan bir cımbız ile yavaşça dışarı çekin.

Arı iğnesinin zehiri asist özelliklidir. Sokulmuş yere ve çevresindeki şiş alana, eczaneden alacağınız karşıt etkili bir alkali (baz) eriyikle pansuman yapın. Sonra çocuğunuzu yatırıp, bir süre hareket etmesini önleyerek, herhangi bir şok belirtisinin ortaya çıkıp çıkmayacağını gözleyin.


Birden Fazla Arı Sokması 

Çocuğunuzu birkaç arı aynı anda birkaç kez sokmuşlarsa, bedeninde savaşılması gereken çok miktarda zehir bulunacaktır. Bu da onu çok hasta eder. Solunum güçlüğü çekebilir ya da bayılma, nabzın hızlı atması ve atışının gözle görülebilmesi, terleme gibi şok belirtileri ortaya çıkabilir. Bu şiddetli tepkiye, anafilaksi şoku adı verilir. Çocuğunuzu hemen doktora götürün.

Arının Ağız İçini Sokması ve Tedavisi

Arının ağzın içini sokması, dokulardaki şişmenin soluk alıp vermeyi bozması nedeniyle çok ciddi olabilir. Bir bardak su içinde bir çay kaşığı karbonat eriterek, gargara yaptırın; sonra bir buz parçası emdirin. Dildeki şişmeyi indirmek için, çocuğunuzun boynuna rahatlatıcı soğuk kompres yapın. Sonra çocuğu ve bulabilmişseniz ölü arıyı, bir hastanenin acil servisine götürün.

  • SORU :

Oğlumu arı soktuğunda ona parasetamol versem faydalı olur mu ?

  • CEVAP : 

Parasetamolün hiçbir zararı olmaz; ama rahatlatıcı merhemler gibi yerel ilaçlar, ağrıyı daha iyi dindirirler. Sokulan yer çok şiddetli kaşınmayı sürdürüyor ise, antihistamin tabletleri vermek yararlı olabilir.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.