Apandisit Nedir ?

“Apandis”, kalınbağırsağın ucunda yer alan, boru biçiminde, kuyruğa benzer bir bağırsak parçasıdır. Bu borunun bir ucu kapalı, öbür ucuysa kalınbağırsağa bağlıdır. Boyu 10 cm’yi bulabilir; çapı yaklaşık 1 cm’dir. Apandisin günümüzde henüz aydınlatılmamış nedenlerle iltihaplanmasına “apandisit” (apandis iltihabı) adı verilir. Apandisit genellikle yaygın, geçmeyen “karın ağrıları” ile başlar. Bu tür ağrıları bulunan çocukların mutlaka doktora gösterilmesi gerekir.

Apandisit Nedenleri Nelerdir ?

Apandisite yol açan nedenler henüz tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte, uzmanlar, modern yaşamın arıtılmış ve işlemden geçirilmiş besinler bakımından zengin olan beslenme rejiminin, az bitkisel lif içermesi nedeniyle apandiste tıkanmalara yol açabileceğini, ayrıca, meyve çekirdeklerin ve kazara yutulmuş yabancı maddelerin de apandisin tıkanmasına (dolayısıyla da iltihaplanmasına) neden olabileceğini düşünmektedirler.

Apandisit Belirtileri Nelerdir ?

Ivegen (akut) apandist, tedavisi her zaman cerrahi müdahale, yani ameliyat gerektiren acil bir durumdur. Erken belirtilerini, herhangi bir başka nedenle ortaya çıkan karın ağrılarından ayırmak güçtür. Ama genellikle, ağrılar kolik biçimindedir ve göbek çukuru çevresinde hissedilir. 6-12 saat sonra, apandisin çevresinde artık iltihap iyice oluştuğu için, belirtiler değişecektir. Çocuğunuz hem daha fazla ağrı duyulan yer değişecek, çoğunlukla çocuk, en çok ağrıyan yerini göstermek için, eliyle karnına bastırmak zorunda kalacaktır: Çocukların çoğunun ellerini koydukları yer, göbek çukuru ile sağ kalça arasına çekilecek bir çizgi üstündedir. Ayrıca, çocuğunuz giderek kendini daha kötü hissedecek, enfeksiyon ilerledikçe, kusacaktır.


Ayrıca, önemli belirtilerden biri de, hasta çocukların birçoğunda, sağ ayağın kaslarının kasılmasıdır. Bu yüzden çocuk, ağrıyı hafifletmek için, ayağını kasarak karnına doğru çeker; ayağını çekerek, uzatmaya çalışmak, yeniden ağrıya neden olur.

Apandisit İçin Tedavi Yöntemi

Bu aşamada ağrı dindirici ilaçlar ve yatıştırıcı içecekler vermeyi denemeyin. Acil bir ameliyat gerekli olabilir ve anestezi uygulanmadan önce midenin boş olması gerekir.

Apandisit İçin Doktora Ne Zaman Gitmeli ?

Ağrı bütün gün ya da tüm gece sürmüşse, giderek şiddetleniyorsa ya da çocuk kendini çok kötü hissediyor ve yatağından kalkamıyor ise, doktora başvurmanızın tam zamanı gelmiştir ve bunu hiç vakit geçirmeden yapmanız gerekir.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.