Antibiyotik Nedir ? 

Antibiyotik, herhangi bir bitkisel ya da hayvansal mikroorganizma tarafından, başka bir mikroorganizmayı öldürmek ya da çoğalmasını duraklatmak için üretilen her türlü maddeye verilen isimdir. Penisilin, streptomisin, teramisin gibi maddelerin ortak ismi.

Antibiyotikler yetişkinler tarafından son derece yaygın biçimde kullanıldığından, birçok anne-baba, bunların güçlü ilaçlar olduklarını ve doktor söylemedikçe bebeklere ve çocuklara asla verilmemeleri gerektiğini unutmaktadır.

Antibiyotik Ne İşe Yarar ?

Antibiyotikler, yalnızca bakterilere saldırırlar; virüsler üstünde etkileri yoktur. Boğaz iltihabı, apse ve parmak iltihapları gibi, nispeten küçük sorunlarda çok yararlı olabilirler.

Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir ?

Bazı çocuklarda penisiline karşı alerji olabilir ve penisilin verilmesi döküntülere yol açabilir. Çocuğunuzun bu durumunu biliyorsanız, her seferinde doktora söylemeniz gerekir. Birçok antibiyotiğin, hazımsızlık ve ishalden sağırlığa (ender olarak) ve denge yitimine kadar yan etkileri vardır. Doktorun yazdığı bir antibiyotiği verdiğinizde, bebeğinizde ya da çocuğunuzda herhangi bir yan etki belirtisi görürseniz, hemen yeniden doktora başvurun: Piyasada çok çeşitli antibiyotikler vardır ve doktorunuz, çocuğunuza uygun yeni bir antibiyotik verecektir. Çocuğunuz iyileşmiş gibi görünse bile, antibiyotikleri her zaman kesin tedavi için belirtilen miktarlarda kullanmaya dikkat edin.


Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Antibiyotikler, etkilerini çok çabuk gösterirler ve bebeğiniz ya da çocuğunuz birkaç saat içinde kendini daha iyi hissedebilir. Ama gerçek anlamda tedavi olması için, reçetede belirtilen dozların tamamlanmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu son derece önemlidir; çünkü, dozlar tamamlanmazsa, çocuğunuzun hastalığına yol açmış olan bakteriler, hastalığına yol açmış olan bakteriler, bu antibiyotiğe “direnç” kazanabilirler.

DİKKAT !

  • Çocuğunuza doktoru önermedikçe hiçbir zaman antibiyotik vermeyin.
  • Yan etkiler konusunda kaygı duyarsanız, doktora bir kez daha başvurmaktan çekinmeyin.
  • Reçetede yazılan tedavi dozlarını, her seferinde tam kullanın.
  • İlaçları kilit altında tutun.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.