Hamileyken sahip olduğunuz hakları merak ediyor musunuz ? Doğum yaptıktan sonra kullanılacak izin kaç gündür ? Süt izni süresi ne kadardır ? Ve buna benzer aklınıza takılan tüm soruların cevabı aşağıda. İyi Okumalar 🙂

SEVGİLİ KADINLAR HAKLARINIZI ÖĞRENİN !

Ülkemizde, hamile ve doğum yapan çalışan kadınların hakları ve izinleri konusunun uygulaması, çalışan-işveren ilişkileri gündeminde önemli bir yer tutar. Yasal düzenlemeye uygun şekilde süreçlerin yönetilmesi işverenler açısından büyük önem taşır.

Hamile ve Doğum Yapan Özel Sektör Çalışan Hakları ve İzinleri Nelerdir ?

Hamile olan çalışanın çalışma süreçlerinde bazı farklılıklar mevcuttur. Bu sebeple çalışanın, hamile olduğunu işyerine bildirmesi önem taşır. Çalışanın, hamile olduğunu işyerine bildirdiği tarihte işveren, çalışanının gebe olduğunu öğreneceği için bazı süreçleri gözden geçirmelidir.

  • Hamile çalışanının, hamilelik süresince kontroller için ücretli izin hakkı vardır. İşverenin, mesai saatine denk gelen kontroller için ücretinden kesinti yapmadan çalışana izin vermesi gerekir.
  • Çalışanın, sağlık raporu ile gerekli görüldüğü hallerde hafif işlerde çalışma hakkı bulunur. Şayet sağlığını etkileyen bir durum söz konusu ise ve sağlık raporu ile bu durum belgelenebiliyorsa, çalışan daha hafif bir işte çalışmayı talep edebilir. Bu halde çalışanın ücretinde bir indirim yapılmayacaktır.
  • Hamile çalışan, günde en çok net 7,5 saat çalışabilmektedir. 7,5 saatlik süre, ara dinlenmelerinin düşülmesi tespit edilecek fiili çalışma süresidir. Şayet çalışanın günlük çalışma süresi 7,5 saatten fazla ise hamile olduğu tarihlerde çalışma süresinin günlük 7,5 saate indirilmesini işyerinden talep edebilir. İşverenlerin de hamile çalışanın günlük çalışma saatinde yaptığı değişikliği ispat için form kullanması uygun olacaktır.
  • Hamile personelin gece çalışması da yasaklanmıştır. Bu noktada gece çalışması kavramını açıklamakta yarar vardır. Gece çalışması; en geç saat 20:00′ de başlayarak en erken saat 06:00’ya kadar geçen ve her halde en fazla 11 saat süren dönemdir. Hamile personelin, kanunda açıkça belirtilen gece çalışma saatlerine denk gelecek bir çalışma yapması yasaklanmış durumdadır.
Çalışanın Analık İzni ( Raporluk ) Süresi Nedir ?

Kadın çalışanların doğum önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir ve toplam süre 18 hafta olmaktadır. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın çalışan isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda kadın çalışanın çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenerek herhangi bir hak kaybı olmayacaktır. Her şekilde çalışan son 3 hafta içerisinde istese dahi çalışamayacaktır, kanun gereği son 3 hafta içerisinde çalışma yasaklanmıştır. Kadın çalışanın erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler yine doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır.


Engelli veya Devam Eden Hastalığı Olan Çocuk Sahibi Ebeveynlerin İzin Hakları Nedir ?

Bir diğer mazeret izni çalışanların %70 oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, 1 yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar ücretli izin hakkı bulunmaktadır.

 

 1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.