Egzersiz yapmak kuşkusuz ki herkes için son derece faydalı. Egzersiz sırasında salgılanan endorfin ve serotin kendinizi iyi hissetmenizi, mutlu olmanızı sağlıyor, dayanıklılığınızı ve kuvvetinizi arttırarak hamileliğin ilerleyen bölümlerinde daha rahat olmanıza yarıyor. Ayrıca esnekliği arttırarak doğumunuzun rahat geçmesini sağladığını da unutmamak gerek. Bunların dışında sindirimin düzenlenmesine yardımcı oluyor, vücutta ödem oluşumunu asgariye indiriyor. Kısacası spor yapmanın hem psikolojik hem de fizyolojik birçok faydası var.

 

İlk 3 ay dikkatli olmak da fayda var 
Doktorunuzun bir kısıtlama yapmadıysa hemen spora başlayabilirsiniz. İlk 3 ay düşük riski daha yüksek olduğundan doktorlar daha dikkatli olunmasını tavsiye ediyor. Özellikle nabız ve vücut ısısını yükseltecek tipteki egzersizlerden uzak durmak gerekiyor. Hamilelik öncesi spor yapmamış kadınların buna dikkat etmesi çok önemli.
Hamile kalmadan önce rutin olarak yaptığınız bir spor dalı varsa ona devam edebilirsiniz. Eğer spora hamile kaldıktan sonra başlayacaksanız esnekliğinizi arttıracak, bel ve karın çevresini kuvvetlendirici yoga, pilates gibi sporlar yapabilirsiniz. Yüzme hamileler için çok iyi bir egzersiz olmakla birlikte gittiğiniz havuzun temiz olduğundan emin olun ya da imkanınız varsa denizde yürüyün. Hiç birini yapamıyorsanız yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Bedeninizi iyi dinleyin 
Egzersiz sırasında öncelikle doktorların izin verdiği şekilde hareket etmek gerekiyor. Mümkünse spor yaparken bu konuda uzman kişilerle çalışmak en doğrusu. Ayrıca egzersiz yaparken bedeninizi iyi dinleyin. Yorgun hissettiğinizde spor yapmayın. Spor yaparken halsizlik ya da acı hissederseniz hemen spor yapmayı bırakın ve ayaklarınızı yukarı kaldırıp dinlenin.
📌 Hamilelikte spora başlayacaksanız esnekliğinizi arttıracak, bel ve karın çevresini kuvvetlendirici yoga, pilates gibi sporlar yapabilirsiniz.
Zumba Nedir ? Nasıl Yapılır ? 
Zumba, Latin danslarından ilham alan, bol kalori harcatan bir dans-fitneess egzersizidir. Eğer daha önce de zumba yapıyorsanız hamileliğinizde de devam edebilirsiniz. Tabi doktorunuzla konuşup onayını aldıktan sonra. Zira her insanın farklı bünyesi var. Dikkat etmemiz geren 3 nokta doktor izni, rutinimizde zumba yapmamız ve ders esnasında sürekli vücudumuzu dinlememiz. CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.