Ağız Kokusu Nasıl Önlenir ?

Nefes kokusu veya ağız kokusu, genellikle sarımsak veya -soğan gibi kuvvetli aromaya sahip yiyeceklerden veya sigara ya da alkollerden kaynaklanır. Nefesinin, ağız, akciğer veya sinidirim yolu rahatsızlıklarından da etkilenebilir. Çeşitli bitkiler, baharatlar ve erzak dolabınızda bulunabilecek diğer maddelerle ağız kokunuzu giderin. Ağız temizliğine özen göstermek de son derece önemlidir.

Ağız kokusu sürekli ise buna genellikle ağız temizliğine özen göstermemek, çürük diş veya dişeti hastalıkları sebep olur. Oruç tutmak veya fazla hayvansal gıda tüketmek de ağız kokusuna yol açabilir. Bazen sinüzit, solunum yolu hastalıkları, anemi, diyabet veya ateş de ağız kokusuna neden olur. Ayrıca, mideniz yeterince asit salgılamıyorsa ve protein yüklü bir yemekten sonra meyve yerseniz, meyve midede mayalanabilir ve oluşan gazlar nefesin ağız kokusu yaratır.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer ?

Yeşil yapraklı sebzelerden bolca tüketin, çünkü bunlarda doğal bir nefes tazeleyici olan bitkisel pigment klorofil bulunmaktadır. Rafine karbonhidrat, kahve, alkol ve süt ürünleri tüketiminizi sınırlayın, çünkü bunlar ağız kokusu yaratır.Hazımsızlık veya mide gazından da mustaripseniz, mideniz yeterince asit salgılamıyor demektir. Sindirim sisteminizi çalıştırmak için et, balık ve yumurtalı yemeklere sirke koyun. Elma sirkesinde, neredeyse normal mide asidi gücünde asetik asit bulunmaktadır. Yarım litre ılık suya bu sirkeden iki çay kaşığı koyup her gün bu karışımla gargara yapmak bazı durumlarda ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur. Dişlerinizi günde iki kere çok iyi fırçalayın ve sonra diş temizleme ipi kullanın. Bunun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız diş hekiminize danışın. Dişi fırçalamak da ağızda ki ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur.

Ağız Kokusuna Bitkisel İlaçlar  
  • Nefesteki sarımsak kokusunu maydanoz yaprağı çiğneyerek giderebilirsiniz.
  • Ağız kokusunu gidermek için anason veya rezene, dereotu, kakule veya keraviye çiğneyebilirsiniz.
  • Yemeklerden sonra çemen otu veya nane çayı nefesinize ferahlık verir.
  • Her gün ekinazya çayı ile ağzınızı çalkalamak ağız kokusu yapan dişeti enfeksiyonlarının tedavisinde yarar sağlar. İki çay kaşığı ekinazya kökünü bir bardak suya koyun. Ağzını kapatıp 10 dakika yavaş yavaş kaynatın, soğuduktan sonra kullanın.

Bunları Biliyor Muydunuz ?


* Sarımsak yedikten sonra dişleri fırçalamak ağızdaki kokuyu gdermeyebilir. Sarımsaktaki kimyasal maddeler sindirim sırasında kana karışır sonra nefesle çiğerlerden dışarı atılır.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.