Adet Düzensizliği Neden Olur ?

Adet düzensizliği neden olur ? Aylık adet döneminin hassas hormonal dengesi stres, kilo veya beslenme rejimindeki değişiklikler, çok az veya çok fazla egzersiz gibi çeşitli faktörlerden etkilenerek kolayca bozulabilir. Adet düzensizlikleri arasında, sancı, çok kan kaybı, düzensiz veya seyrek adet görmek yer almaktadır. Hormon seviyelerini ilaç almaksızın, doğal yollarla normale döndürerek bu semptomlardan kurtulmak genellikle mümkün olmaktadır.

Düzensiz veya seyrek adet, ilk kez adet gördükten sonraki birkaç yıl içinde, yumurtlama bir düzene girinceye kadar geçen süreç içinde olur. Adet, menopozdan önceki birkaç yıl içinde de düzensiz olabilir. Zor gebe kalma durumlarında da adet kesintili gelebilir veya iki adet arasında kanama olabilir. Kesintili adetlere, stres veya polikistik over sendromunun neden olduğu hormonal dengesizlik yol açar.

Adet düzensizliklerinin diğer nedenleri arasında rahim polipleri ve rahim veya rahim ağzı kanserleri yer alır. Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız veya hormon tedavisi görüyorsanız adet dönemleri arasında lekelenme görülebilir. Yoğun egzersiz, kilo kaybı ve yeme bozuklukları da adetlerin normal düzenini etkileyebilir.

Adet Düzensizliği Nasıl Geçer ?  

Beslenme 


Boyunuza uygun kiloyu tutturmaya çalışın ve her şeyden önemlisi, sıkı rejimlerden ve bir oturuşta hızla aşırı yemek yemekten kaçının. Çok zayıf olmak yumurtlamayı engellediğinden adet düzensizliğine neden olabilir. Aşırı kilolu olmak da yumurtalıkları fazla uyardığı için yumurtalık kistlerine ve kesintili adet kanamalarına yol açar. Fazla kilolarınızı vermek ve /veya kötü beslenme alışkanlıklarınızı düzeltmek için bir uzmandan tavsiye alın.

Egzersiz 

Düzenli olarak egzerisiz yapın; ancak adet kanamalarınız düzensiz hale gelir veya durursa, yaptığınız egzersizi yüzde 10 ila 20 azaltın ve her hafta egzersizi 1-2 gün süreyle kesin.

Diğer Tedavi Yöntemleri 

Akupunktur hormon düzensizliklerini önlemeye yardımcı olur.

Adet Düzensizliği İçin Bitkisel Çözüm Tedavisi 
  • 1 adet orta boy kahverengi kabuklu kuru soğanın kabuklarını soyduktan sonra dört parçaya ayırın. Önceden kaynatmış olduğunuz 2 su bardağı içme suya ekleyerek 5 dakika daha kaynatınız. Kaynamakta olan suya başka hiçbir şey ilave etmeyiniz. Bu karışımı öğle ve akşam yemeklerinden önce 1’er bardak bu soğan suyundan tüketiniz. Bu karışımı 15 gün uygulayıp sonlandırın. En doğru uygulanma zamanı adet bitiminden 7 gün sonrası yapılmasıdır. 15 günden sonra kullanmayı bırakmalısınız!

 

  • Birer tutam kekik ve reyhanı karıştırıp kaynar suda çay demler gibi demleyin. Bu karışımı sabah akşam birer bardak için. Adet düzensizliğiniz uzun süre devam ediyorsa bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.