Acil Durumlarda Yapılması Gereken İşlemler

0
381
❗️ Karın Ağrısı  (Ciddi) : Eğer çocuk yaralandıysa ve çocukta şiddetli kusma veya kusmuğunda kan varsa çocugun rengi soluksa 112’yi arayın. Çocuğun bir şeyler yemesine veya içmesine izin vermeyin.
❗️ Sıyrıklar : Sıyrık olan yeri su ve sabunla yıkayın, kuruduktan sonra yapışmaz steril bandajla kapatın.
❗️ Boğulma / Nefes Almama : 112’yi arayın. Eğer çocuk zehirli gazların bulunduğu kapalı ortamdaysa temiz havaya çıkarın. Çocuk nefes alamıyorsa Temel Yaşam Desteği uygulayın.
❗️ Astım Atağı : Çocuğun reçeteli ilacını verin. Eğer ilaca rağmen çocuğun atağı geçmiyorsa ve çocuk soluk alıp vermede zorlanıyorsa 112’yi arayın. Eğer ilaç yoksa ve birkaç dakikada atak geçmiyorsa size yakın oturan aile bireylerinden yardım isteyin ve eczaneden ilacı alıp getirmesini söyleyin. Eğer çocukta ağır bir solunum güçlüğü varsa 112’yi arayın.
❗️ Isırıklar ve Böcek Sokmaları : Yarayı su ve sabunla yıkayın. Hastaneye kontrole götürün. Eğer ısırık yarasa, tilki, rakun, kokarca ya da kışkırtılmamış kedi, köpek ile olduysa kuduz acısından hastaneye başvurun. Isıran hayvanın yakalanıp gözlem altında tutulması sağlanmalıdır.
❗️ Böcekler : Arı sokmasıysa eğer iğneyi çıkarmayın, kırılabilir. Hastaneden uzak bir yerdeyseniz iğneyi tırnağınız ya da kredi kartı gibi bir kartla kazıyarak çıkarın ve soğuk uygulama yapın. Eğer döküntü, solukluk, güçsüzlük, bulantı, kusma ya da solunum güçlüğü varsa 112’yi arayın.
❗️ Yılan : Zehir kontrol merkezini arayın. Buz uygulayın. Solunum güçlüğü varsa 112’yi arayın.
❗️ Keneler : Yapabiliyorsanız cımbızla çıkarın. Riske atmak istemiyorsanız sağlık kurumuna başvurun.
❗️ Kanamalar : Kanın normal olarak içinde bulunduğu kalp ve damarlardan dışarıya çıkmasına kanama denir.
  • Dış -> Kanın , yara ağzından vücut dışına çıkması durumudur. Bu çıkış kanayan damarın cinsine ve yaranın büyüklüğüne bağlı olarak değişik derecelerde olabilir. Atardamar, kılcal damar ya da venöz kanama şeklinde görülebilir. En tehlikelisi atardamar kanamalarıdır. Kan basıncı sebebiyle fışkırır tarzdadır. Atardamar kanı, taşıdığı oksijen fazlalığı sebebiyle parlak kırmızı renktedir.
  • Küçük bir yaraysa gaz beziyle üzerine basınç uygulayın ( eldiven kullanarak )
  • Eğer kanama fazla ve durmuyorsa üzerine pansuman materyalleriyle basınç uygulayın ve 112’yi arayın.
❗️ Yanıklar / Haşlamalar : * Su kabarcığı yoksa Yanık yeri soğuk su içine koyun ya da ağrısı geçene kadar ıslak soğuk bezle en az 15 dakika örtün.
                                         * Su kabarcığı varsa Su kabarcığını delmeyin. Yanık yeri soğuk su içine koyun ya da ağrısı geçene kadar ıslak soğuk bezle en az 15 dakika örtün.
❗️ Derin, Geniş Yanıklar : 112’yi arayın. Soğuk su uygulamayın. Çocuğu sıcak tutmak için temiz bir örtüyle örtün.
❗️ Elektrik : Güvenli bir şekilde elektrik bağlantısını kesin. Elektrik bağlantısı kesilmeden çocuğa direkt dokunmayın. 112’yi arayın. Eğer gerekirse Temel Yaşam Desteğine başlayın.
❗️ Diş Çıkma : Dişi bulun. Dişi suyla yıkayın ama ovuşturarak temizlemeyin. Bir bardak su yada sütün içine dişi koyun. Çocuğu acil bir şekilde diş hekimine götürün. Zaman çok önemli !
❗️ Diş Kırılması : Yaralı yeri ılık suyla yıkayın. Yaralanan bölgenin dışından soğuk kompres uygulayın. Diş parçalarını belirleyin ve bir yerde toplayın. Çocuğu diş hekimine gitmesini sağlayın. Zaman çok önemli !
❗️ Pamukçuk : Eğer yara 1 haftadan daha uzun süredir devam ediyorsa çocuğu doktor muayenesine götürün. Çocuğun günlük ağız bakımını yapmayı ihmal etmeyin.
❗️ Göz Yaralanmaları : Eğer göze bir kimyasal sıçradıysa gözü, göz kapağını kaldırarak ılık suyla yıkayın. Gözü ovuşturmayın ya da basınç uygulamayın. Göz hareketlerini azaltmak için gözü bandajla kapatın. Çocuğu sağlık merkezine götürün.
❗️ Kırıklar : Eğer yaralanan bölge şişmişse ve ağrıyorsa sabitleyin, hareket ettirmeyin. Hemen sağlık merkezine götürün.
❗️ Burun Kanamaları : Çocuğu oturtun ve öne eğin. Boynunu sıkan giysileri gevşetin. Burun köküne basınç uygulayın.
❗️ Zehirlenmeler : Zehir danışma merkezinin numarasını görünen bir yerde bulundurun (114). 112’yi arayın. Sakin olmaya çalışın. Zehirlenmenin neden kaynaklandığını anlamak için çocuğun çevresinde bulunan tüm ilaçları gözden geçirin. Tehlikeli ortamdan çocuğu uzaklaştırın. Bilinci kapalıysa nefes alıp almadığını ve nabzını kontrol edin. Hayatı tehdit eden bir durum varsa suni solunum ve kalp masajı için hazırlanın. 112’yi ararken sakin olmanız ve bilgileri doğru şekilde aktarmanız hayat kurtarıcı olabilir. (Çocuğun o andaki bilinç durumu, ilacın tam adı, kaç tablet veya şurup şişesinin ne kadarını içtiği, zehirlenmenin olduğu saat, çocuğun yaşı ve tartısı) Her zehirlenmede kusturma doğru olmayabilir. Sağlık görevlilerine sormadan hiç bir zehirlenmeyi kusturmaya çalışmayın.
 ❗️ Nöbetler : Sakin olun. Çocuğu yaralanmalardan koruyun. Yan yatırın. Giysilerini gevşetin. Çocuğun ağzına hiçbir şey koymayın. Eğer nöbet 5 dakikadan daha uzun sürüyorsa ya da kafa yaralanması varsa 112’yi arayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.