🍼 Doğum ağırlığının %10’unu kaybeder. Eğer daha fazla kayıp olursa bebeğin beslenmesi değerlendirilir.
🍼 Baş çevresi ölçülüp büyüme eğrisine işlenmelidir.
🍼 Gece ortalama 7-8 saat gündüz 5-6 saat uyur. Her 2 saatte bir uyandırılarak emzirilmelidir. Beslenme için anne sütü kullanılmalıdır. Anne sütü yoksa uygun hazır mamalar kullanılmalıdır. Bebek yetişkin kucağında yarı dik pozisyonda beslenmelidir. Gaz çıkartıldıktan sonra bebek sağ yana yatırılmalıdır. Her beslenme sonrasında pamukçuk oluşumunu önlemek için bir iki kaşık su verilmelidir. Beslenme sonrası mutlaka bebeğin gazı çıkartılmalıdır.
 🍼 Bebeğin bulunduğu oda ısısı ortalama 22-24 derece olmalı ve bebeğe uygun pamuklu giysiler giydirilmelidir.
🍼 Vücut ısısını korumak ve kontrol etmek için doğumdan itibaren şapka, başlık veya bere kullanılmalıdır.
🍼 Bebeğin yanağına dokunulduğunda başını o yana çevirir ve ağzına bir nesne verildiğinde emmeye başlar. Yüzüstü yatırıldığında yüzme hareketleri gösterir. Ayak tabanı sert bir cisimle uyarıldığında ayak parmakları yelpaze gibi açılır. Pozisyon değiştirme ya da ani bir sese karşı kollar önce açılır, sonra yavaşça kapanır. Parmak “C” şeklini alır. Ayaklar da beraber hareket eder.
🍼 Kafatası kemikleri tam gelişmediği için başını vurmalardan, çarpmalardan korunması gerekir.
🍼 Günlük olarak banyo yaptırmak önemlidir. Ancak koşullar günlük banyoya izin vermiyorsa günlük olarak silme banyo yaptırmalı ve 3 günde bir çocuk yıkanmalıdır. Banyo sonrasında bebeğe nemlendirici kullanılmalıdır. Eğer nemlendirici bulunamıyorsa asitsiz saf zeytinyağı cildi nemlendirme amaçlı kullanılmalıdır.
🍼 Anne sütü ile beslenen bebeklerin gaitaları yumuşak kıvamlı ve açık sarı renklidir. Eğer bebek anne sütü dışında bir besinle besleniyorsa gaita rengi ve kıvamında değişiklik olabilir. Bebek gaitasını her yaptığında mümkünse altı akan ılık su altında yıkanarak temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Eğer yıkamak mümkün değilse ıslak bez ya da mendille silinerek temizlenmelidir. Pişik oluşumunu önlemek için uygun kremler sürülmelidir. Krem yoksa saf zeytinyağı da kullanılabilir.
🍼 Kız bebeklerde anneden geçen hormonların etkisiyle kanlı akıntı olabilir. Bir kaç gün içinde normale döner. Dönmezse uzman bir hekime başvurulmalıdır.
🍼 İdrar renksiz veya açık sarı renktedir. Bebeğin idrar düzeni sağlanana kadar altı sık sık değiştirilmelidir.
🍼 Bebeğinizin yeterince beslenip beslenmediğini yaptığı idrardan anlayabilirsiniz. İdrarını çokça yapıyorsa besleniyor anlamına gelir.
🍼 Aylık doktor kontrolü yapılmalı ve Hepatit B aşısının 2. dozu uygulanmalıdır.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.